Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 11:18
 
Sdü’de Kalp Damar Cerrahisi’nde Başarılı Bir Ameliyat Daha
SAĞLIK Haberi
Sdü’de Kalp Damar Cerrahisi’nde Başarılı Bir Ameliyat Daha

Nefes darlığı ve sık yorulma şikayeti ile hastanemize başvuran 26 yaşındaki Hasan Demirekin, isimli hasta gerçekleştirilen ASD ve VSD ameliyatı ile sağılığına kavuştu. Türkiye’de sayılı merkezlerde ve nadir yapılan operasyon Kalp Damar Cerrahisi Anabilim DalıÖğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan İbrişim, tarafından başarılı bir şekilde ile yapıldı.

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanemize nefes darlığı ve sık yorulma şikayeti ile başvuran Hasan Demirekin’in kalbinin kulakçık ve karıncıkları arasında deliklerinin olduğu tespit edildi. Hastanemizde tedavi altına alınan genç hasta 10 gün içerisinde sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Ameliyat sonrası kendini çok rahat ve iyi hissettiğini belirten 26 yaşındaki Ispartalı olan Hasan Demirekin, “Doktorlarımıza ve tüm hastane çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

ASD ve VSD ameliyatının nadir merkezlerde yapıldığını söyleyen Kalp Damar Cerrahisi Anabilim DalıProf. Dr. Erdoğan İbrişim, “ASD ve VSD her iki hastalık kalbin sağ ve sol üst boşlukları arasında yer alan deliklerdir. Atrialseptaldefekt (ASD) kalbin üst kısmında yer alan iki boşluk arasında (kulakçık) yer alır.Ventrikülerseptaldefekt ise VSD kalbin altta kalan iki boşluğu arasında (karıncık)yer alır. Bulguların şiddeti deliğin yeri ve büyüklüğüne bağlıdır. Büyük boyuttaki delikler kalp yetersizliğine yol açabilir. Hastanın ASD’siprimer kapatıldı. VSD perikardial yama ile kapatıldı. İleri derecede pulmuerhipertansiyon vardı, herhangi bir postoperatifkomplikasyon olmadı. Hasta sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sdü’de, Kalp, Damar, Cerrahisi’nde, Başarılı, Bir, Ameliyat, Daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı