Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 14:41
 
Isparta'nın Kadim Türküleri Dünyaya Açılıyor
Isparta'nın Kadim Türküleri Dünyaya Açılıyor
- Haberi
Isparta'nın Kadim Türküleri Dünyaya Açılıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı ve Akademik Oda Orkestrası'nda Tenor Doç. Dr. Ömer Türkmenoğlu, eser hakkında şu bilgileri paylaştı: “Türkülerimizi seslendirmeyi çok seviyorum. Türkülerimizi çok sesli müzik ile harmanlıyorum. Isparta'nın geniş ölçekte Teke Yöresine ait türkülerin çok güzel ve zengin olduğunu herkes biliyor. Biz de bir proje geliştirdik. Başta SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı olmak üzere Yönetim Kurulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü Kortholt geliştirdiğimiz projeye büyük destek verdi. SDÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi de projemize finansman sağladı. Besteci ve Orkestra Şefi Musa Göçmen ile birlikte ''Göller ve Güller Diyarından Senfoni ile Isparta Türküleri'' isimli eseri hazırladık. Böyle bir proje yaptığımız için memnuniyet duyuyorum, çok mutluyum.”

-Musa Göçmen Senfoni Orkestrası ve SDÜ Akademik Oda Orkestrası Tanıtım Konseri Verecek

Isparta'ya ait on anonim eserin notalarının yazılarak Musa Göçmen Senfoni Orkestrası Stüdyosu'nda 45 enstrüman ile ayrı kanallarda kayıt edildiğini anlatan Opera Sanatçısı Doç. Dr. Türkmenoğlu, “4 aylık yoğun bir çalışma temposunun ardından eser tamamlandı. Tamamlanan Eserleri iki konser ile tanıtacağız. Bu bağlamda 8 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 14.00'te Belediye Kültür Sineması'nda halka açık ve ücretsiz şekilde tanıtım konseri vereceğiz. Yine aynı gün saat 19.00'da SDÜ Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde tanıtım konserimiz olacak. Her iki tanıtım konserinde de SDÜ Akademik Orkestrası da yer alacak. 2'si enstrümantal 8'i sözlü olmak üzere 10 anonim eseri seslendireceğiz” şeklinde konuştu.

-“Avrupa'da, Amerika'da bu eserleri seslendirmek istiyorum”

Türkmenoğlu, bu takvimden sonra SDÜ Rektörlüğü'nün “Göller ve Güller Diyarından Senfoni ile Isparta Türküleri'' adlı eserin CD'lerinin dağıtılacağını ifade etti. Doç. Dr. Türkmenoğlu, eserin dijital yayın olarak da devreye gireceğini belirterek şunları söyledi: ''Dünyanın neresinde olursanız olun dinlemek isteyen, ilgili dijital kanallardan indirip bu esere erişebilecek. Bizi çok heyecanlandıran bir unsur da eserlerin notalarının yazılmış olmasıdır. Bu eserler artık İtalya'da, Almanya'da, Amerika'da kısacası dünyanın her yerinde operalarda okunabilecek notalara erişmiştir.”

Isparta'nın senfoni orkestrası eşliğinde yorumlanan türküleri şu şekilde:

Badılcanı Doğradım, Çayıra Serdim Postu, Evlerinin Önü Mersin, Daşlı Tarla Ayrıklı, Şu Aydın'ın Uşağı, Erik Dalı Gevrek Olur, Ardıçtandır GuyularınGovası, Kesinti Zeybeği, 'Gıcır Gıcır Gelir  ve Çayır Çimen Geze Geze.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta'nın, Kadim, Türküleri, Dünyaya, Açılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı