Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 11:46
 
Isparta'nın Gül Yağı Altınla Yarışıyor
Bir gramı 50-70 liradan satılan gülyağı altınla yarışıyor. Isparta Ziraat Odası Başkanı Selçuk, bu yıl gül alım fiyatını 10 lira beklediklerini söyledi.
- Haberi
Isparta'nın Gül Yağı Altınla Yarışıyor

Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 64'lik kısmını tek başına karşılayan Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da, gülyağının satış fiyatı neredeyse altınla yarışıyor.

Nadir olması ve değeri sebebiyle, çoğu zaman gramla satılan gülyağının 1 gramı 50-70 lira arasında değişen fiyatlarda alıcı bulurken, 1 litresi ise kalitesine ve üretim şartlarına göre 50-70 bin lira dolaylarında satışa sunuluyor.

FİYATI ALTINLA YARIŞIYOR

Isparta'nın esas altınının gül olduğunu dile getiren Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, "Üretilen gülyağımız altınla yarışıyor diyebiliriz. Bu 10 gram aşağı veya yukarı olabilir belki ama 1 litre gülyağı, fiyat olarak 220-230 gram altına tekabül eder. Kabaca şöyle de diyebiliriz; 4 kilogram gülyağı 1 kilo altın eder. Bizim altınımız da gülyağıdır" dedi. Selçuk, gül alımının geçen yıl kilo başına 8 lira 75 kuruş olduğunu belirterek, bu yıl 10 lira fiyat beklediklerini açıkladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta'nın, Gül, Yağı, Altınla, Yarışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı